Șoferița care a accidentat-o mortal pe Anastasia, o fetiță de 4 ani, trimisă în judecată pentru ucidere din culpă

Procurorii au dispus trimiterea în judecată a șoferiței C.M., acuzată de ucidere din culpă după ce a accidentat-o mortal pe Anastasia, o fetiță de 4 ani, în comuna Scobinți.

Evenimentul tragic a avut loc pe 1 iunie 2022, iar cazul a generat un val de indignare și a dus la schimbări legislative cunoscute sub numele de „Legea Anastasia”.

Trimisă în judecată pentru ucidere din culpă

Conform comunicatului emis miercuri de Parchetul de pe lângă Judecătoria Hârlău, inculpata C.M. a fost acuzată de ucidere din culpă, infracțiune prevăzută de art. 192 alin. (1) și (2) din Codul Penal.

La momentul accidentului, C.M. conducea un autoturism VW pe drumul sătesc DS 516 din localitatea Sticlăria, comuna Scobinți, când a lovit-o pe fetița de 4 ani cu partea din stânga față a vehiculului, provocând decesul acesteia.

În iulie 2022, femeia fusese deja trimisă în judecată pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere. Inițial, procurorii au clasat cauza privind uciderea din culpă, argumentând că inculpata nu a încălcat alte dispoziții legale în afara celor de a conduce fără permis și că nu a avut posibilitatea evitării accidentului.

Totuși, plângerea împotriva ordonanței de clasare a dus la redeschiderea cazului.

Decizie controversată și intervenția instanței

Avocatul Adrian Cuculis a informat că instanța a întors dosarul la Parchet, obligându-i să continue cercetarea. După noi audieri și reexaminarea probelor, Parchetul a decis să o trimită în judecată pe șoferiță și pentru ucidere din culpă.

„Dreptate pentru Anastasia! Este vorba despre fetița de 4 ani din Hârlău omorâtă de șoferița fără permis și care a dus la schimbarea legii.

După o posibilă ‘măsluire’ a măsurătorilor de la fața locului (conform spuselor martorilor din dosar) și după ce polițistul și procurorul au trimis-o în judecată pe șoferiță doar pentru conducere fără permis și nu și ucidere din culpă, în urma plângerii făcute împotriva ordonanței de clasare, instanța a întors dosarul la Parchet și i-a obligat să continue cercetarea”, a declarat avocatul Adrian Cuculis.

„Legea Anastasia”

Acest caz a dus la adoptarea „Legea Anastasia”, o schimbare legislativă menită să întărească sancțiunile pentru conducerea fără permis și să asigure o justiție mai rapidă și mai eficientă în astfel de cazuri. Schimbările legislative au fost adoptate în memoria Anastasiei, simbolizând lupta împotriva nedreptăților și neglijenței în trafic.

Șoferița C.M. fusese anterior condamnată la trei ani de închisoare cu suspendare pentru conducere fără permis, conform portalului instanțelor de judecată. Urmează acum un nou termen de cameră preliminară, după ce doi judecători s-au abținut de la judecarea cauzei, relatează G4Media.ro.

Cazul rămâne unul de mare interes public, reflectând atât durerea unei familii îndoliate, cât și necesitatea unor măsuri mai stricte pentru siguranța rutieră.

Avertizori de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *