Hackerii, „în vizită” la Buckingham! Atacul cibernetic a fost dejucat printr-o intervenție rapidă a experților IT ai Palatului Buckingham. Iată detalii:
Prezenţa pe internet a familiei regale a fost ţinta unui atac de tip “denial-of-service” (DoS – blocare a accesului), prin care solicitările expediate de un număr mare de computere au bombardat site-ul cu scopul de a-l copleşi, potrivit unor surse de la Palatul Buckingham, citate de DPA, relatează Agerpres.
Atacul cibernetic, care s-a produs în cursul dimineţii de duminică, a fost respins cu succes de experţii IT britanici, după ce hackerii reușiseră să dezactiveze site-ul, informează Știrile TVR.
Potrivit aceloraşi surse, în niciun moment site-ul şi conţinutul său nu s-au aflat sub controlul deplin al atacatorilor.
Deocamdată nu se ştie cine s-a aflat în spatele acestui atac cibernetic, informează Știrile TVR.
