În 2024, peste 18.000 de migranți au încercat să fugă ilegal în România: Autoritățile române dezvăluie rețele de traficanți destrămate

În 2024, autoritățile române au înregistrat o creștere semnificativă a activităților ilegale la granițele țării. Poliția de Frontieră anunță că anul trecut, 18.396 de cetățeni străini au încercat să intre ilegal în România, în timp ce 2.389 de persoane au încercat să părăsească ilegal țara.

De asemenea, în urma acțiunilor de prevenire a migrației ilegale, au fost descoperite 351 de persoane implicate în traficul de migranți.

Rețele de traficanți destrămate

„Aceste acțiuni de migrație ilegală continuă să fie o provocare importantă pentru autoritățile noastre. La frontierele cu Serbia și Bulgaria, am consolidat măsurile de control pentru a descuraja trecerile ilegale și pentru a preveni infiltrarea rețelelor de trafic de migranți,” a declarat Poliția de Frontieră.

Cea mai mare presiune a fost înregistrată pe „frontiera verde”, unde 85% dintre migranți au fost depistați în timp ce încercau să treacă ilegal. Alți 12% au încercat să se ascundă în mijloace de transport, iar 2% au folosit ambarcațiuni pentru a ajunge în România. Majoritatea celor depistați provin din țări precum Ucraina, Siria, Irak, Nepal, Bangladesh, Turcia, Sri Lanka și Pakistan.

În ceea ce privește migrarea ilegală pe sensul de ieșire din România, cele mai multe cazuri au fost depistate la granița cu Ungaria, fiind vorba despre muncitori care au intrat legal în țară, dar care încercau să părăsească ilegal România.

Poliția de Frontieră remarcă o scădere semnificativă a presiunii migratorii la granița cu Serbia, de aproape 60%, ca urmare a măsurilor sporite de securizare a frontierei și colaborării cu autoritățile sârbe. În total, 259 de persoane au fost împiedicate să intre ilegal în țară, ceea ce reprezintă o reducere de 67% față de 2023, relatează Realitatea PLUS.

Avertizori de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *