După două săptămâni de temperaturi scăzute și ninsori, vremea se încălzește treptat în România.
Meteorologii anunță temperaturi mai ridicate față de perioada recentă, cu valori maxime cuprinse între 4 și 12 grade Celsius.
Vremea pe 26 februarie
Cele mai ridicate temperaturi se vor înregistra în Banat, Crișana și Maramureș, în timp ce în Muntenia, estul și sud-estul Transilvaniei, temperaturile vor rămâne mai scăzute. Minimele nopții vor varia între -5 și 6 grade Celsius, fiind mai coborâte în depresiunile Carpaților Orientali.
Cerul va fi variabil pe tot parcursul zilei, însă în a doua parte apar condiții de ceață în regiunile extracarpatice și, izolat, în restul țării. Vântul va sufla slab până la moderat, cu ușoare intensificări în sudul Banatului.
Cum va fi vremea în București
În Capitală, dimineața va fi geroasă, dar pe parcursul zilei cerul va rămâne predominant senin. Noaptea se va forma ceață, iar vântul va sufla slab. Temperatura maximă prognozată se va situa între 4 și 5 grade Celsius, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie.
Schimbarea vremii aduce vești bune pentru cei care așteptau temperaturi mai blânde, dar rămâne de văzut cum va evolua prognoza în zilele următoare.
