Deversări ilegale de ape uzate în lacul Colibița. Un operator economic, amendat cu 30.000 de lei

Un agent economic din comuna Bistrița Bârgăului, localitatea Colibița, a fost amendat cu 30.000 de lei de Garda de Mediu Bistrița-Năsăud, după ce comisarii instituției au descoperit că a deversat ape uzate direct în lacul de acumulare Colibița.

Deversări ilegale de ape în lacul Colibița

„În urma controlului efectuat de către comisari din cadrul GNM – Comisariatul Judeţean Bistriţa-Năsăud, s-a constatat că un operator economic a deversat ape uzate fecaloid menajere direct în lacul de acumulare Colibiţa”, au transmis reprezentanții instituției.

Pe lângă sancțiunea financiară, operatorului i-a fost impusă măsura de interzicere a deversării apelor uzate în lacuri sau alte ape de suprafață. Acestea vor trebui colectate și vidanjate de către o societate autorizată, au precizat autoritățile.

Lacul Colibița, supranumit „marea de la munte”, este una dintre cele mai importante atracții turistice din județul Bistrița-Năsăud, iar incidentele de acest fel pun în pericol atât mediul, cât și imaginea zonei.

Avertizorii de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *