De frică, un medic s-a baricadat în sala de nașteri. Ce s-a întâmplat și care a fost motivul pentru care medicul a fost atât de speriat.
Un medic a fost amenințat de rudele unei gravide care doreau operația de urgență a pacientei. Ce s-a întâmplat? Ei bine, totul a început după ce o gravidă în vârstă de 18 ani, cu sarcină la termen, a fost transferată de la Spitalul din Dorohoi la Maternitatea din Botoşani pentru ca bebeluşul să fie adus pe lume prin cezariană, notează Realitatea.net care citează Ziare.com și monitorulbt.ro.
În spital, medicul de gardă a consultat-o și a cerut o serie de analize, moment în care în camera de consultaţii au dat buzna trei persoane, două femei şi un bărbat, rude cu gravida. Acestea i-au cerut medicului de gardă să opereze pacienta imediat “că dacă nu, îi ia gâtul”, mai informează ziare.com.
“Medicul a reuşit să fugă în agitaţia creată şi s-a baricadat în sala de naşteri, de la etajul 1. Era extrem de panicat. Asistenta din sala de naşteri a sunat la 112, pentru a cere ajutor”, a relatat un cadru medical din spital.
Au intervenit jandarmii
“La 15.21 a fost un apel 112, prin care personalul medical sesiza că un aparținător al unei femei internate la Maternitate face scandal.
A fost aplicat un avertisment contravențional unei femei, pentru încălcarea prevederilor Legii nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice”, a precizat plutonier adjutant şef Dan Izotov, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Botoşani, citat de ziare.com.
În cele din urmă gravida a fost dusă în sala de naşteri, iar după finalizarea investigaţiilor solicitate de medic a fost operată.
Incidentul vine la aproape o lună după ce tânăra Alexandra Ivanov şi-a pierdut viaţa la maternitatea din Botoşani, la nouă ore după ce a fost internată. Era însărcinată în luna a treia şi ajunsese la spital cu ambulanţa după ce a acuzat dureri şi hemoragie, mai informează Realitatea.net.
