Modificarea legislativă propune mai multe interdicții în ceea ce privește fumatul în spațiile publice.
Fumatul ar urma să fie interzis în cazul în care te afli într-o mașină unde există și copii.
Mai mult, fumatul ar putea fi interzis în parcuri, în apropierea spitalelor și a unităților sanitare, dar și a școlilor sau în stațiile mijloacelor de transport în comun.
Modificarea legii vine la pachet bineînțeles și cu amenzi destul de usturătoare. Cei care vor arunca pe jos mucuri de țigară vor fi principalii vizați. Senatorii declară că cele mai bune exemple sunt țările europene, unde aceste interdicții sunt deja implementate.
