O femeie de 35 de ani a încercat să-și pună capăt zilelor dând foc apartamentului în care se afla împreună cu fiul său, în vârstă de opt ani.
Din fericire, copilul a fost salvat, fiind găsit în balconul locuinţei. Mama a fost transportată la spital inconştientă, dar cu semne vitale.
A încercat să se sinucidă în a doua zi de Crăciun
Incidentul a fost raportat la numărul unic de urgență 112 în jurul orei 3:30, iar pompierii și forțele de ordine au intervenit rapid pentru a stinge incendiul și a evacua locatarii blocului afectat.
Femeia a fost găsită în stare de inconștiență într-un dormitor, în timp ce fiul ei a fost miraculos salvat, fiind găsit pe balcon, conștient.
Ambii au fost transportați la spital, iar viața copilului a fost salvată.
Potrivit poliției, principala ipoteză este că femeia a fost responsabilă pentru incendiu, iar în apartament a fost găsit un bilet în care aceasta invoca probleme familiale pentru gestul său extrem.
Deși femeia nu figura în evidențele medicale cu afecțiuni psihice, autoritățile au deschis un dosar penal pentru distrugere prin incendiere și continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele exacte ale tragediei, relatează Realitatea PLUS.
Evenimentul cutremurător ridică întrebări cu privire la starea de sănătate mentală a individului și la necesitatea unei abordări mai atente a problemelor psihologice în societate.
