Mormântul unei tinere din Sibiu, profanat la șase zile după înmormântare: Bijuterii furate de doi bărbați

La doar șase zile după înmormântarea unei tinere de 31 de ani, subofițer sanitar la Spitalul Clinic Militar din Sibiu, mormântul acesteia a fost profanat.

Doi bărbați din Vâlcea au fost reținuți după ce au spart mormântul, furând bijuterii, bani și telefonul mobil al femeii.

Bijuterii și telefon furate de doi bărbați

Familia îndoliată a descoperit vandalizarea mormântului în timpul pregătirilor pentru parastas. Mătușa defunctei a declarat: „Când am venit să facem parastasul, am găsit placa mutată, florile răvășite și totul era un dezastru.  Lumânările erau risipite, coroanele și gălețile cu flori duse pe alt mormânt”. Tatăl tinerei a adăugat: „Fata avea cercei de aur, inel, ceas, telefonul și bani în mormânt”.

Autoritățile au reținut cei doi suspecți, unul dintre aceștia fiind recidivist, iar celălalt având probleme psihice., relatează Realitatea PLUS.

Aceștia sunt acum arestați preventiv pentru 30 de zile. Incidentul a șocat comunitatea locală și a adus o nouă dimensiune de durere și indignare familiei îndoliate.

Avertizori de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *