Meteorologul ANM, Mihai Huștiu, a declarat că noaptea a fost deosebit de dificilă în nordul Moldovei, unde a plouat intens, dar în județele Galați și Vaslui, situația s-a ameliorat vizibil.
„Astăzi, ploile vor continua în vest, nord-vest și nord-estul Moldovei, dar pe arii restrânse. Cantitățile de precipitații vor ajunge la 10-15 l/mp, iar în Botoșani, izolat, până la 20 l/mp”, a precizat meteorologul, citat de Realitatea PLUS.
Deși vremea va rămâne rece astăzi, cu lapoviță și ninsoare la peste 2.000 de metri altitudine în zonele montane, o încălzire ușoară este așteptată în zilele următoare. Temperaturile vor reveni la valori normale pentru luna septembrie, cu maxime între 19 și 26 de grade Celsius și minime de 5-15 grade.
Mihai Huștiu a explicat că acest val de frig este cauzat de ciclonul Boris, care a adus masa de aer rece din cercul polar către Europa Centrală.
„În doar câteva zile, am trecut de la temperaturi caniculare la vreme extrem de rece. În Alpi, stratul de zăpadă depășește deja jumătate de metru”, a mai adăugat acesta, citat de Realitatea PLUS.
În zilele următoare, ploile vor fi din ce în ce mai puține, iar vremea va reveni treptat la normalul lunii septembrie.