Tensiuni în Coaliție. Liderii PSD și PNL, față în față după mai bine de o lună de atacuri: subiecte importante, pe masa discuțiilor

Am văzut primele atacuri încă de pe scenă, de la Consiliul Partidului Național Liberal de duminică. Rareș Bogdan a spus că le va trimite social-democraților, după alegeri, o duzină de batiste cu care să își șteargă lacrimile după ce vor fi înfrânți.

Liderul liberal Nicolae Ciucă a venit și el cu un atac și i-a numit pe social-democrați “urmași ai comuniștilor”. 

Pesediștii au venit și ei cu o replică la adresa liberalilor. Purtătorul de cuvânt al PSD Lucian Romașcanu a numit consiliul Național al PNL un “festival al ipocriziei”, în timp ce Marcel Ciolacu a criticat spusele lui Nicolae Ciucă, care a dat de înțeles că ar vrea o guvernare de dreapta începând de anul viitor. 

“Este o mare diferență între dorință și putință”, a afirmat Ciolacu. Liderul PSD a criticat, de asemenea, fostul guvern de dreapta, pe care l-a numit “un dezastru”. 

Totodată, el a dat de înleles că și-ar dori în continuare o guvernare cu PNL, în ciuda tuturor atacurilor dintre cele două partide. 

Astăzi, liderii PSD și PNL se vor întâlni prima dată după o lună și jumătate de când nu au mai făcut nicio ședință de Coaliție, pe masa discuțiilor urmând să se afle subiecte importante. 

Avertizori de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *