Noile reglementări europene privind emisiile de CO2 au avut un impact semnificativ asupra industriei auto din România, ducând la o scădere considerabilă a producției în uzinele Dacia și Ford.
În luna ianuarie a acestui an, producția auto din țară a scăzut cu 19,1%, iar Dacia și Ford au fost cele mai afectate.
Dacia și Ford pierd peste 10.000 de autoturisme
Uzina Dacia de la Mioveni a înregistrat o reducere drastică de 31,49% a producției, fabricând doar 22.165 de vehicule, cu peste 10.000 de autoturisme mai puțin decât în aceeași perioadă a anului trecut. Printre cauzele principale se numără ieșirea din producție a modelului Jogger, mutat în Maroc, și noile norme de emisii CAFE, care impun o medie a emisiilor de CO2 de 93 de grame pe vehicul vândut.
Aceste reglementări au reprezentat o provocare majoră pentru Dacia, având în vedere că majoritatea modelelor sale nu ating acest prag, cu excepția modelului Spring.
De asemenea, incertitudinea legată de un posibil nou Program Rabla a influențat cererea pentru modelele Dacia, scăzând și mai mult producția în această perioadă.
La Craiova, uzina Ford Otosan a produs 17.298 de vehicule, înregistrând o creștere de 5,64% față de anul trecut. Totuși, modelul Puma a suferit o scădere de 17%, din cauza reglementărilor privind emisiile de CO2 și a unei cereri mai mici. În schimb, modelele Courier au avut o performanță mai bună, cu o creștere semnificativă a producției, ajungând la 7.313 unități, față de 4.337 anul trecut, relatează Realitatea PLUS.
În total, producția auto din România în luna ianuarie a fost de 39.463 de unități, înregistrând o scădere semnificativă față de aceeași lună a anului trecut. Industria auto românească se confruntă cu provocări importante, iar producătorii se adaptează treptat la noile cerințe de mediu.
