Ministerul Educației, sistem anonim de sesizări în școli și universități. Elevii trebuie să-și toarne colegii care sunt consumatori de droguri

În cadrul fiecărei instituții de învățământ ar urma să fie desemnate persoane care vor gestiona aceste adrese de e-mail și care vor răspunde la sesizări.

Ministerul Educației vrea să îi încurajeze pe elevi și studenți să folosească această cale de a depune sesizări, mai ales fiindcă statisticile cu privire la consumul de droguri au atins niveluri alarmante – România a ajuns la un milion de consumatori ocazionali de stupefiante.

Mecanismul pentru plângeri anonime ar urma să fie implementat în aproximativ o lună.

Avertizori de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *