Tragedie în Bacău: Un bărbat și-a înjunghiat soția înainte de a-și pune capăt zilelor

O crimă șocantă a zguduit comuna Poduri din județul Bacău, unde un bărbat în vârstă de 72 de ani și-a ucis soția, iar ulterior și-a provocat răni care i-au fost fatale.

Intervenția medicilor

Potrivit autorităților, după ce și-a înjunghiat mortal partenera, bărbatul a sunat-o pe cumnata sa pentru a-i mărturisi fapta, înainte de a recurge la gestul sinucigaș. Ulterior, acesta s-a autoagresat, provocându-și multiple plăgi tăiate.

Echipajele medicale sosite la fața locului au găsit două persoane rănite: femeia prezenta plăgi incompatibile cu viața, iar bărbatul a fost transportat la spitalul din Moinești pentru îngrijiri medicale.

„La locul solicitării au găsit 2 persoane, una de sex feminin care prezenta plăgi tăiate s-a constatat decesul, şi o persoană de sex masculin cu plăgi tăiate care a fost transportată către CPU Moineşti”, a declarat dr. Aura Creţu, manager al Ambulanței Bacău.

Corina Dascălu, director medical la spitalul Moinești, a precizat: „A fost adus în compartimentul de primiri urgenţe după ce şi-a ucis soţia. S-au iniţiat toate manevrele de suport maximal de terapie intensivă, însă nu s-a putut salva.”

Reacția comunității și a primarului


Tragedia a lăsat întreaga comunitate profund marcată, familia fiind cunoscută ca respectabilă, harnică și integrată în viața bisericii locale.

„O familie excepţională de oameni gospodari, că îi cunosc foarte bine pe dânşii şi ştiu ce fel de oameni sunt, plus că sunt oameni ai bisericii care merg tot timpul la biserică”, a declarat Diana Miclăuş, primarul comunei Poduri.

Avertizorii de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *