O femeie de 24 de ani dintr-o comună din Vaslui a fost spitalizată în stare gravă după ce a fost bătută de soțul ei în fața celor trei copii minori.
Incidentul a avut loc chiar în locuința lor, după ce femeia a născut cel de-al treilea copil acum o lună.
Drama unei mame
Cu ultimele puteri, femeia a reușit să fugă și să ceară ajutor vecinilor, care au sunat imediat la 112. Autoritățile au intervenit prompt, iar agresorul a fost reținut pentru audieri și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
Cei trei copii minori au fost preluați în grija asistenților maternali, iar femeia se află în continuare sub tratament intensiv la spital. Vecinii spun că violențele domestice erau o constantă în familia respectivă, iar agresorul, care are antecedente penale pentru furt, avea un istoric de consum excesiv de alcool.
Autoritățile au emis un ordin de restricție împotriva lui pentru a proteja victima. Situația este în continuare în atenția autorităților locale și a organizațiilor care luptă împotriva violenței domestice, relatează Realitatea PLUS.
