Fostul manager al Spitalului Rădăuți, condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru vânzarea concursurilor și luare de mită

Fostul manager al Spitalului Municipal Rădăuți, Flaviu-Emanuel Sima, a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare, după ce a recunoscut că a primit bani și bunuri pentru a favoriza anumite persoane la concursurile de angajare și în relația cu personalul medical.

Sentința vine în urma unui acord de recunoaștere a vinovăției încheiat cu procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA).

Concursuri vândute și mită pentru angajări

Sima a fost acuzat de trafic de influență, instigare la fals în declarații și folosirea de informații nepublice, după ce ancheta a scos la iveală o serie de practici corupte desfășurate între 2023 și 2024.

Potrivit procurorilor DNA, în perioada februarie–aprilie 2024, fostul manager a oferit subiectele unui concurs pentru postul de brancardier unei persoane, prin intermediul unui asistent medical, Vlad-Vasile Luța. Acesta a fost, la rândul său, condamnat la un an și nouă luni de închisoare cu suspendare pentru implicarea în același caz.

Tot în 2023, Luța ar fi pretins și primit câte 6.000 de euro de la două persoane, promițându-le că va interveni pe lângă Sima pentru a le asigura posturi de brancardieri. Managerul ar fi primit în total 12.000 de euro din aceste tranzacții ilegale.

De asemenea, Sima ar fi primit bani și bunuri în valoare de peste 5.500 de lei pentru a facilita angajarea altor persoane pe posturi scoase la concurs în cadrul spitalului.

Mita de la pacienți

În perioada noiembrie 2023 – februarie 2024, fostul manager ar fi primit sume de bani și bunuri de la pacienți sau aparținători, în valoare totală de 2.400 de lei, pentru a interveni pe lângă medici, astfel încât pacienții să beneficieze de diagnosticare, internare sau intervenții chirurgicale.

Accidentul rutier și falsul în declarații

Anchetatorii au mai stabilit că, la 13 februarie 2024, Sima a provocat un accident rutier în timp ce se afla sub influența alcoolului, avariindu-și complet mașina și distrugând un alt bun. Pentru a-l proteja, soția sa, S.A.A., a declarat în fața poliției că ea s-ar fi aflat la volan.

Femeia a fost condamnată la nouă luni și zece zile de închisoare cu suspendare pentru fals în declarații.

Pedeapsa și consecințele

Toți cei trei inculpați — Sima Flaviu-Emanuel, Luța Vlad-Vasile și soția acestuia — au fost obligați să presteze muncă neremunerată în folosul comunității, conform acordurilor de recunoaștere a vinovăției încheiate cu DNA. Dosarele au fost înaintate Tribunalului Suceava, care a confirmat condamnările cu suspendare.

Avertizorii de Integritate

Learn More →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *